2012. április 23., hétfő

Új közteher: Katasztrófa adó

Sok hűhó egymilliárd forintért
A kormány szembement saját adminisztrációcsökkentő és kisadókat eltörlő kijelentéseivel, amikor bevezette a veszélyes anyagokkal dolgozó cégeket sújtó katasztrófaadót. Ezerkétszáz oldalas mellékletből kellene kibogarászni, hogy kinek és mi után kellene megfizetni a sarcot, de az sem könnyebb, hogy kiszámolják, pontosan mennyit is kell befizetniük. A törvényt rosszul szövegezték meg, és máris módosítják. Mindebből összesen egymilliárd forintot remél az állam.

Alig győzi a beérkező kérdések megválaszolását a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Sok cég nemrég eszmélt rá arra, hogy esetleg tőlük is vár pénzt az állam egy új teher formájában, és kérdéseikkel elárasztották a markát tartó hatóságot.
A parlament tavaly ősszel egy új közterhet teremtett, a katasztrófavédelmi hozzájárulás az idén január 1-jén lépett hatályba. A közgazdaságilag adónak minősülő sarc a Belügyminisztériumhoz tartozó Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kasszáját hizlalja, célja, hogy a katasztrófavédelem működését támogassa. A vállalkozások még mindig csak ismerkednek a nyakukba vart elvonással, még az sem világos teljesen, hogy pontosan kinek is kell fizetnie.
A törvény a különböző fokozatú veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemeket, valamint veszélyes anyagok gyártásával, tárolásával, feldolgozásával foglalkozó vállalkozásokat nevezi meg az adó alanyainak. Azt azonban nem írja pontosan körül, hogy mi is minősül veszélyes anyagnak, erre több magyar és nemzetközi jogszabályból lehet csak következtetni. A törvény például hivatkozik a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) durván ezerkettőszáz oldalas A és B mellékletére is, amelyek alapján megállapítható lenne, hogy az adott társaság veszélyes tevékenységet végez-e - érzékelteti egy példán Szalai János, a PMX Consulting Group adótanácsadó cég ügyvezetője, hogy mennyire nehéz dolguk van a cégeknek, ha ki akarják deríteni, vajon kell-e fizetniük katasztrófaadót vagy sem (veszélyes anyag lehet például a ragasztó, a parfüm, az üzemanyag, a festék).

2012. április 17., kedd

Vége a sorban állásnak a NAV ügyfélszolgálatain

2012. április 16-tól ugyanis új szolgáltatással jelentkezik az állami adóhatóság: ekkortól érhető el honlapján az internetes ügyfélszolgálati időpontfoglalást biztosító program.

Az ügyintézési időpontok lefoglalására a NAV 22 központi ügyfélszolgálatán, a NAV honlap „Ügyfélszolgálatok”, „Kapcsolatfelvétel” és „Szolgáltatások” menüpontjai alatt, a leggyakrabban intézett ügytípusok esetében van lehetőség.

Ezek: adókártya és adóigazolás igénylése, illetőségigazolás kérése illetve ügyfélkapunyitás. 

Időpontot foglalni legfeljebb két hétre előre lehet, és legkorábban az időpont lefoglalását követő második napra lehetséges ügyintézési időpontot előjegyezni.

Az ügyfélnek először ki kell választania, hogy mely ügyfélszolgálaton kíván ügyet intézni, majd meg kell adnia az intézendő ügy típusát, ezt követően választhatja ki a számára kedvező szabad ügyintézési időpontot.

Nemcsak saját ügyben van mód az előzetes időpontfoglalásra, a meghatalmazottként, képviselőként eljárók is élhetnek ezzel a lehetőséggel. Ha az időpontfoglalás során az ügyfél megadja e-mail címét, elektronikus visszaigazolást kaphat az időpontfoglalás részletes adatairól.


üdv,
Adotanacsado

2012. április 9., hétfő

10 Adócsökkentő Megoldás

Tudod, mi az a transzferár? Még nem? Hallottál róla, de nem vagy biztos benne, hogy ez Téged érint? Itt egy INGYENES Teszt, amiből megtudhatod. Töltsd ki és egyúttal Ajándékként kapsz egy e-book-ot, amiből megismerhetsz 10 Adócsökkentő Megoldást vállalkozásod számára!

Itt a link az ingyenes teszthez: http://taxrevolutions.hu/

üdv,
Adotanacsado